تخلف قانونی در مجلس قانون گذار

چک سفید مجلس به دولت 

مجلس برای افزایش قیمت آب و برق و گاز به دولت چک سفید داده است


حمید رضا حاجی بابایی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه مجلس در مورد افزایش قیمت آب، برق، گاز مصرفی و حق انشعاب آنها به دولت چک سفید داد، گفت: در یک تخلف آشکار آیین نامه ای زمانی مجلس با اخطار اصل ۸۵ قانون اساسی توسط اینجانب درصدد عدم واگذاری اختیارات نمایندگی به دیگران در مورد بند الحاقی۶، تبصره ۶، لایحه بودجه که می گوید «هرگونه افزایش قانونی بهای، آب، برق، گاز مصرفی در بخش های خانگی، کشاورزی، صنعتی وخدماتی فقط با مصوبه هیئت وزیران امکان پذیر است» برآمد و رئیس وقت جلسه آن را وارد دانست و برابر این بند رای گیری کرد و رای نیاورد.

وی با بیان اینکه متاسفانه معلوم نیست بر اساس کدام ماده آیین نامه داخلی، دوباره به کمیسیون تلفیق فرستاده شد و چیزی را که مجلس رای نداده بود، دوباره به شکل «بند الحاقی ۶؛ در مواردی که بر اساس قوانین و مقررات اختیار افزایش بهای آب، برق، گاز مصرفی حق انشعاب آنها به شرکتهای دولتی ذیربط داده شده است، اعمال افزایش در سال ۱۳۹۷، فقط با پیشنهاد وزارت مربوطه و تصویب هیئت وزیران امکان پذیر است» در مصوبه کمیسیون آمد و در مجلس تصویب شد.

حاجی بابایی گفت: این مصوبه خلاف اصل ۸۵ قانون اساسی است و در سال آینده دولت به هر میزان که بخواهد قیمت آب، گاز و برق مصرفی و حق انشعاب آنها را می تواند افزایش دهد و این یک چک سفید امضا بود که با تخلف آیین نامه ای و مغایر با اصل ۸۵ قانون اساسی انجام شده و حالا باید منتظر شورای نگهبان بود.

عضو کمیسیون بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: اگر در سال آینده یک باره قیمت ها افزایش یابد نباید گفت مصوبه مجلس نیست و دولت مقصر است چراکه این مصوبه مجلس است.

رسانه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

استان هـــمدانتمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دکتر حاجی بابایی می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

طراحی سایت و سئو: "وب نگاران پارسه"