باید نوع نگاه به جایگاه معلمی را در نظام پرداخت اصلاح کنیم

‍ ‍ تیرهایی که قلب عدالت را نشان گرفتند/ قله مرجعیت معلم در جامعه، با اجرای نظام رتبه بندی معلمان فتح می شود.

  دکتر حاجی بابایی در جشنواره تجلیل از معلم برتر همدان گفت،سند تحول بنیادین در آموزش وپرورش سند افتخار جایگاه معلم است، که شرط اصلی تحقق آن، اجرایی شدن این سند است.

وی تاکید کرد، در این سند نقشه راه آموزش وپرورش ترسیم شده است و بین اجزای آن هماهنگی های بسیار خوبی وجود دارد.

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس در تبیین نحوه تدوین سند تحول بنیادین گفت، بیش از۶۰۰ کارشناس زبده کشور که در آموزش وپرورش صاحب نظر بودند ، با بیش از صدها تحلیل و تحقیق وفراتحلیل علمی این سند را منطبق بر فلسفه تعلیم وتربیتی، که خاستگاه آن مبانی وحیانی ، آموزه های دینی وسنت پیامبر اکرم وائمه اطهار و رهنمودهای بنیانگذار انقلاب و مقام معظم رهبری بوده است ،تدوین کرده اند ،مبانی نظری سند تحول دربرگیرنده، نگاه جامع وکامل به انسان و مقوله تعلیم وتربیت است.

وی بیان داشت، سند تحول بینادین، با شالوده ای کاملا علمی و فارغ از نگاهها ونگرشهای جناحی وسیاسی است، به گونه ای که مقام معظم رهبری آن را به عنوان، نسخه شفا بخش آموزش وپرورش توصیف نمودند.

وزیر اسبق آموزش وپرورش اظهار داشت،در سیاستهای کلی نظام تعلیم وتربیت، نقشه جامع مهندسی علمی کشور و سایر اسناد فرادستی توسعه علمی و فرهنگی کشور موید سند تحول در آموزش وپرورش می باشند.

وی با تاکید به لزوم مرجعیت معلم ، گفت، باید نوع نگاه به جایگاه معلمی را در نظام پرداخت اصلاح کنیم، این دیدگاه من در طول سی سال گذشته بوده است که ،در تدوین قانون مدیریت خدمات کشوری به صورت ویژه به آن پرداختیم ، به گونه ای که در این قانون، حقوق پرسنل آموزش وپرورش و پرسنل وزارت بهداشت، ده درصد نسبت به دریافتی سایر کارکنان بیشتر تعریف ومصوب شده است ،اما به دلایل متعدد قانون مدیریت خدمات کشوری آن گونه که باید محقق نشد و در اجرا بسیاری از دستگاهها خود را از آن قانون مستثنی اعلام کردند،به طوری که امروز قانون مدیریت خدمات کشوری اثر خود از دست داده است.

حاجی بابایی خاطر نشان ساخت، در مجلس به دنبال بازنگری واصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری هستیم، اما با این وجود،اعتقاد ما این است که نباید نظام رتبه بندی معلمان در چارچوب قانون مدیریت خدمات کشوری اجرا شود، زیرا، در نظام رتبه بندی اشاره شده است ،حقوق معلمان نباید از ۸۰ درصد حقوق هیات علمی دانشگاهها کمتر باشد، در واقع با اجرای نظام رتبه بندی، مهندسی نیروی انسانی صورت می گیرد، برای مثال با این رویکرد، در کشور ما معلمی را در ده سال آینده در دوره ابتدایی با مدرک پایین ترلیسانس وفوق لیسانس نخواهیم داشت.

وی دانشگاه فرهنگیان را قلب تپنده سند تحول برشمرد و‌گفت ، تجارب بسیاری از کشورها که در مقطعی از زمان، دانشگاه تربیت معلم خود را تعطیل کرده و مجددا نسبت به احیای آن اقدام نموده اند، نشان می دهد، که نظام تربیت معلم باید به صورت ویژه فقط در دانشگاه فرهنگیان احیاء ومجدانه پیگیری شود.

رئیس فراکسیون نمایندگان فرهنگیان گفت، باید تمام رویکردهای جذب ونگهداری و ارزشیابی معلمان از طریق دانشگاه فرهنگیان، با جذب دانشجویان منطبق بر نیاز جامعه و استفاده از حداکثر ظرفیت این دانشگاه ، در مرحله نگهداری نیروی انسانی نیز با مداخله دانشگاه فرهنگیان با نیاز سنجی دقیق علمی برای گروههای مختلف ، دوره های آموزش ضمن خدمت مبتنی بر آخرین تحولات علمی و فناوری کشور تعریف و اجرایی شود.

وی بیان داشت، در صورت اولویت بخشیدن به دانشگاه فرهنگیان نظام جذب معلمان بر اساس نیاز سنجی علمی و منطبق بر واقعیتهایی موجود جامعه با ایجاد تعادل در رشته ها و دوره ها و جنسیت معلمان صورت می گیرد، برای مثال در حال حاضر جذب از سالانه ۳۰ هزار ظرفیت پذیرش دانشجو باید بیشتر بر در رشته آموزش ابتدایی و دانشجویان پسر صورت گیرد ،تا توازان رشته و دوره و جنسیت در میان معلمان برقرار شود.

 

حاجی بابایی به تلاشهای صورت گرفته در مجلس برای همسان سازی حقوق شاغلین و بازنشستگان نیز اشاره کرد وگفت ، هر زمان گامی برای اجرای عدالت برداشتیم، هزاران تیر به سوی آن شلیک شد،همسان سازی حقوق شاغلین و بازنشستگان سخت ترین مصوبات مجلس بود،که امیدواریم هر چه سریع تر بسترهای اجرای آن مهیا شود.

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

استان هـــمدانتمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دکتر حاجی بابایی می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

طراحی سایت و سئو: "وب نگاران پارسه"