کاسبی در فرهنگی ترین نهاد کشور

 حقوق شهروندی کودکان ونوجوانان، با خصوصی سازی مدارس نقض شده است،دولت در کجا به دنبال ، حقوق شهروندی می گردد؟

دکتر حاجی بابایی در جمع خبرنگاران گفت، با اعلام جذب دانش آموزان در مدارس سمپاد در دوره اول متوسطه ،پیش بینی ها درست از آب درآمد ومشخص شد، این همه تعلل واعلام اخبار متناقض و سرگردانی مردم ، از بهمن تاکنون فقط برنامه ریزی برای گرفتن زمان، برای توسعه مدارس غیر دولتی بود.

وی افزود، پیش بینی شده بود که، آموزش وپرورش بعداز تکمیل ظرفیت مدارس غیردولتی ،ثبت نام و جذب دانش آموزان در مدارس سمپاد را شروع می کند .

وزیر اسبق آموزش وپرورش تاکید کرد، بر اساس اخبار واصله کار گزینش وجذب و ثبت نام در مدارس غیر دولتی به اتمام رسیده است، این در حالی است که در شهر تهران ۱۲ میلیون تومان و گاهی بیش از ۲۰ میلیون تومان شهریه ، از اولیای دانش آموزان دریافت، و یا وثیقه های لازم برای وصول شهریه از اولیای دانش آموزان اخذ شده است.

وی تاکید کرد، خبرها حاکی از آن است که در صورت انصراف دانش آموزان از این مدارس حداقل ۵ درصد از شهریه استرداد نمی شود، یعنی کاسبی در سطح وسیع در فرهنگی ترین نهاد کشور و استفاده از استیصال مردم، با برنامه ریزی آموزش وپرورش و سوء استفاده از مردم،که به هیچ عنوان توجیهی ندارد.

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس گفت، در نظام جمهوری اسلامی ایران که بارها مقام معظم رهبری (مدظله)در خصوص عدالت تذکر داده اند ، باید دستگاهی که متولی فرهنگ کشور است، پرچمدار توسعه عدالت باشد، این رویکرد وزارت آموزش وپرورش صددرصد با روح حاکم بر آموزش وپرورش و سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری و برنامه ششم توسعه وسایر اسناد فرادستی در تضاد است.

وی تاکید کرد، از روزهای ابتدایی طرح حذف آزمون در مدارس ابتدایی اعلام کردم، حذف آزمون و مقوله حذف مدارس سمپاد دو بحث کاملا مجزاست، که متاسفانه شاهد بودیم که آموزش وپرورش با سفسطه به هدف خود مبنی بر اولویت دادن به جذب دانش آموزان مستعد در بخش غیردولتی رسید و با خبر دیروز وزارت آموزش وپرورش برای همه روشن شد، که متاسفانه عدالت آموزشی در آموزش وپرورش اولویت اول نیست.

حاجی بابایی تاکید کرد، وزارت آموزش وپرورش باید خیلی زودتر از این زمان به دنبال روشهای جایگزین آزمون برای جذب دانش آموزان مستعد در مدارس سمپاد می گشت، روزهای پایانی اردیبهشت زمانی مناسبی نیست که وزارت آموزش وپرورش تازه اعلام می کند به دنبال راهکار جایگزین آزمون هستیم.

وی با اشاره به اتمام مراحل جذب وثبت نام در مدارس غیر دولتی افزود، این شهریه های کلان ودریافت وثیقه مبنی بر عدم استرداد حداقل ۵ درصد از شهریه ها از دانش آموزان ثبت نام شده نشان می دهد ، که آموزش وپرورش از مسیر اصلی خود خارج شده است.

رئیس فراکسیون فرهنگیان اظهار امیدواری کرد که دانش آموزان ثبت نام شده در مدارس غیردولتی نیز در لیست پذیرفته شدگان مدارس سمپاد قرار بگیرند و آموزش وپرورش نگران از دست دادن لقمه های چرب خود در مدارس غیردولتی نباشد.

حاجی بابایی تاکید کرد، مطالعات تطبیقی نشان می دهد، حتی در کشورهایی که مدعی توسعه هستند ، آموزش وپرورش در این حجم خصوصی نشده است،عدالت آموزشی اولیه ترین حق شهروندی کودکان ونوجوانان است،که متاسفانه در آموزش وپرورش نقض شده است،وقتی حقوق شهروندی در فرهنگی ترین نهاد خدمات رسان کشور رعایت نمی شود، دولت کجا به دنبال نهادینه کردن حقوق شهروندی می گردد.

وی با طرح این سوال که ایا بلاتکلیف نگه داشتن طولانی مدت اولیاء و دانش آموزانی که در آستانه تغییرات بحران زای نوجوانی قرار دارند، مصداق واقعی تحمیل استرس به آینده سازان کشور ، آن هم با شعار وادعای حذف استرس نبود؟ تاکید کرد، باید برنامه ریزی آموزش وپرورش به گونه ای باشد که در این شرایط اقتصادی ومعیشتی در کشور، مراقب باشد،آموزش وپرورش کودکان ونوجوانان طبقاتی نشود و براساس قانون اساسی زمینه را برای پرورش استعدادهای دانش آموزان در محروم ترین نقاط کشور متوازن با مناطق توسعه یافته فراهم کند، اما می بینیم که عملکرد آموزش وپرورش با این رویکرد در تضاد است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

استان هـــمدانتمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دکتر حاجی بابایی می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

طراحی سایت و سئو: "وب نگاران پارسه"