زمزمه های بازگشت لاریجانی به جریان اصولگرایی

در پی برخی دیدارهای اخیر لاریجانی مطرح می شود
 علی لاریجانی رئیس 10 ساله مجلس شورای اسلامی که برخی او را یکی از گزینه های محتمل برای انتخابات ریاست جمهوری آینده می دانند، از سوی اصولگرایان و اصلاح طلبان همواره تحت فشار بوده است. مواضع او نیز در طول این سال ها به نحوی بوده که گاهی جانب اصولگرایان ایستاده و گاهی در سمت اصلاح طلبان یا اعتدال گرایان . با این حال انتخابات اخیر هیئت رئیسه مجلس را برخی از تحلیلگران هشدارهای فراکسیون های مجلس به او برای اداره پارلمان و همچنین انتخابات آتی ریاست جمهوری تعبیر کردند. هشدارهایی که به نظر می رسد در رفتارهای روزهای اخیر  این سیاستمدار کار کشته بی تأثیر نبوده است. 
وقتی اصولگرایان به نفع لاریجانی کناره گیری می کنند
رئیس اسبق سازمان صداوسیما در این دوره از انتخابات بار دیگر با محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید(اصلاح طلبان مجلس) و همچنین حمیدرضا حاجی بابایی رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس(اصولگرایان مجلس) رقابت کرد. در این انتخابات عارف 114 رأی، لاریجانی 101 رأی و حاجی بابایی 54 رأی را از آن خود کرد که انتخابات هیئت رئیسه به دور دوم کشیده شد. در این مرحله حاجی بابایی با انصراف خود، کرسی ریاست مجلس را برای سال یازدهم به لاریجانی تقدیم کرد. این اقدام که با واکنش منفی اصلاح طلبان روبه رو شده بود، باعث شد برخی اعضای فراکسیون ولایی، خواستار نزدیکی بیشتر لاریجانی به اصولگرایان شوند. محمد علی پورمختار از اعضای این فراکسیون ضمن ابراز امیدواری از برگشت روحیه اصولگرایی به لاریجانی در این دوره گفت: به رغم نقدهای جدی که به رفتار آقای لاریجانی بوده و هست، در یک مقطع حساس ارجاع به اصل اتفاق می‌افتد و ان‌شاءا... وجهه و روحیه اصولگرایی آقای لاریجانی هم در این دوره برگردد و ایشان هم باید مطمئن باشد که در این جریان می‌تواند موفق‌تر عمل کند.
پالس های دوطرفه اصولگرایان و لاریجانی 
اما پس از گذشت چند روز از  این ماجرا، زمزمه هایی از نزدیکی بیشتر لاریجانی به جریان اصولگرایی شنیده می شود. خبرگزاری آنا در خبری اعلام کرد که در برنامه افطاری که لاریجانی میزبان آن بوده است او با محمد باقر قالیباف و محسن رضایی ملاقات کرده است. براساس این گزارش در این مراسم افطاری که در مجتمع سرچشمه تهران برگزار شده بود برخی دیگر از چهره های مطرح نیز حضور داشته اند. جزئیات بیشتری از این برنامه و گفت و گوهای صورت گرفته میان شخصیت ها مخابره نشده است اما اصل دعوت از قالیباف و رضایی در این مراسم می تواند نشان دهنده تمایل لاریجانی به نزدیکی دوباره به جریان اصولگرایی باشد. از سوی  دیگر نیز عصر سه شنبه لاریجانی میزبان اعضای شورای مرکزی حزب مؤتلفه بود. لاریجانی در این دیدار از سوابق و فعالیت های مرحوم عسگراولادی تجلیل و به اعضای شورای مرکزی این حزب ریشه دار اصولگرا درباره ضرورت وفاق توصیه هایی کرد. با این حال باید در آینده دید آیا اقدامات اخیر لاریجانی یک اقدام تاکتیکی است یا تغییر راهبردی در مشی سیاستمدار 61 ساله آملی رخ داده است؟

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

استان هـــمدانتمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دکتر حاجی بابایی می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

طراحی سایت و سئو: "وب نگاران پارسه"