بحران نیروی انسانی در آموزش و پرورش

‍وجود ۱۵۰ هزار نیروی مازاد؛ آدرس غلطی که زمینه بحران نیروی انسانی در آموزش و پرورش را رقم زد

 حاجی بابایی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره بحران نیروی انسانی در وزارت آموزش و پرورش، گفت: پاشنه آشیل آموزش و پرورش و دولت در مهرماه امسال، نیروی انسانی است و حداقل 150هزار نفر نیرو باید در مهرماه برای آموزش و پرورش تدارک دیده شود؛ در غیر این صورت آموزش و پرورش دست به کاهش کیفیت در نظام تعلیم و تربیت خواهد زد.

 

◀️نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: آموزش و پرورش به دلیل عدم مدیریت در 5 سال گذشته و بازنشسته شدن بیش از 150 هزار نفر از معلمان و شبه تعطیلی دانشگاه فرهنگیان، با ظرفیت حداقل یک دهم موجب شده است که این بحران در مهرماه خود را نشان خواهد داد.

 

◀️این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: امروز هیچکدام از فرار از مسئولیت‌ها مانند "مقصر 6-3-3 است" یا "آشپز معلم شده است" و ده ها دلیل واهی دیگر که برای پوشش ضعف‌ها بیان می‌شود، پاسخگوی این مشکل اساسی نخواهد بود؛ آموزش و پرورش باید با سرعت به سمتی حرکت کند که در مهرماه تعداد دانشجویان دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی را به 50 هزار نفر افزایش دهد زیرا هر میزان کاهش این تعداد، رقم زدن بحران شدیدتری در سال تحصیلی 1399 خواهد بود.

 

◀️وی گفت: باید از دانشجویان تربیت معلم و شهید رجایی که 2 سال کامل را به پایان رسانده‌اند، در کلاس‌های درس برای تدریس استفاده شود؛ به طور حتم این دانشجویان از سرباز معلمان مفیدتر خواهند بود و این در حالی است که باید آموزش و پرورش از ظرفیت صدها هزار معلم بازنشسته برای عبور از این بحران استفاده کند ضمن آنکه از ظرفیت معلمان شاغل نیز به نحو احسن بهره گیرد.

 

◀️عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اظهار داشت: آموزش و پرورش می‌بایست از ظرفیت معلمانی که قرار است در سال 97 بازنشسته شوند، با استمرار کار آنها در حد ممکن استفاده کند و از همین رو آموزش و پرورش از16 هزار معلم که در مدارس غیردولتی و خصوصی به خارج از آموزش و پرورش مامور شده‌اند، با برگشت آنها استفاده کند.

 

◀️وی بیان کرد: از ظرفیت بالای حق التدریس‌های شاغل و 15 هزار معلم پیش دبستانی که سال‌ها در آموزش و پرورش خدمات رسانی کرده‌اند، استفاده شود؛ از ظرفیت سرباز معلم نیز برای راه‌های دور و روستاهای دوردست استفاده کنند.

 

◀️وزیر سابق آموزش و پرورش گفت: تمام این روش‌ها قسمتی از سازماندهی آموزش و پرورش برای برون رفت از بحران پیش بینی می‌شود؛ اگر چه نمی‌تواند مشکلات را کاملا حل کند لذا همه کسانی که در آموزش و پرورش نگاه دلسوزانه دارند باید بدانند این دستگاه در هر شرایطی نیاز به 900 هزار نفر کارکنان آموزشی دارد که به هیچ وجه امکان کاهش آن نیست و به هر میزان که این عدد کاهش یابد، کیفیت در آموزش و پرورش کاهش پیدا می‌کند.

 

◀️وی ادامه داد: در کنار این 900 هزار نفر، آموزش و پرورش نیاز به یکصد هزار نفر نیروی اداری، خدماتی و پشتیبانی دارد که این اعداد حداقل‌های نیاز آموزش و پرورش است که به هیچ وجه نباید به آنها با نگاه صرفه جویانه نگریست و امیدوار هستیم که همه مسئولان ذی ربط در دولت، وزارت آموزش و پرورش، سازمان برنامه و بودجه، سازمان امور اداری و استخدامی به کمک آموزش و پرورش بشتابند و اجازه بحران در آموزش و پرورش را ندهند.

 

◀️نماینده مردم همدان در مجلس افزود: باید از مسئولان پرسید کاهش نیاز به 150 هزار معلم در مهرماه چگونه تدبیر می‌شود؛ آموزش و پرورش 32 هزار معلم حق التدریس دارد که مشغول تدریس هستند و 15 هزار پیش دبستانی و تعدادی آموزشیار نهضتی در انتظار کار هستند لذا پیشنهاد می‌شود آموزش و پرورش به جای آنکه 28 هزار نفر را به صورت خرید خدمات یا شرکتی به کار بگیرد، از این افرادی که امروز با نمایندگان خود در مجلس در ارتباط و در انتظار کار هستند و خود را محق می‌دانند، استفاده کند، آیا بهتر نیست اگر قرار است خرید خدمات بشود -که البته غیرقانونی است- این مهم از طریق مربیان پیش دبستانی و نهضتی‌ها عملیاتی شود که خود را متوقع به‌کارگیری می‌دانند زیرا از کجا معلوم که همین 28 هزار نفری که به طریق خرید خدمات یا شرکتی به کار گرفته شده‌اند، اگر سابقه آنها دو سه ساله شود، در سال‌های آینده جلوی مجلس حضور پیدا نمی‌کنند و درخواست استخدام ندارند.

 

◀️حاجی بابایی خطاب به مسئولان وزارت آموزش و پرورش، افزود: اگر قرار است نیرویی را جذب کنید، نیروهایی را جذب کنید که از آموزش و پرورش بستانکار هستند و سال‌ها در آموزش و پرورش کار کرده‌اند و حق التدریسی‌ها و شرکتی‌های جدید در آموزش و پرورش ایجاد نکنید که اگر کردید آنان جلوی مجلس حاضر شوند و مجلس ناچار به استخدام آنها است.

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

استان هـــمدانتمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دکتر حاجی بابایی می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

طراحی سایت و سئو: "وب نگاران پارسه"