هیئت نظارت بر نمایندگان مجلس کارآمد نیست


 مجلس در راس امور است اما عملکرد نمایندگان در راس امور نیست.

✅ حمیدرضا حاجی بابایی در گفتگو با خبرنگار مهر که به بهانه قرار گرفتن در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب و بررسی نقش مجلس در این مدت با بیان اینکه مجلس در جمهوری اسلامی نماد مردمی بودن نظام است، گفت: خوشبختانه در جمهوری اسلامی ایران فضا به گونه ای است که هرکسی می تواند در انتخابات شرکت کند ونماینده شود، گفت: اقتدار مجلس به گونه ای است که هیچ نهادی نمی‌تواند مجلس را منحل کند اما مجلس می‌تواند در همه امور قانون‌گذاری کند و حتی مجلس می تواند عدم کفایت رئیس جمهور را صادر کند که این نشان از اوج اقتدار مجلس دارد.


✅ وی بااشاره به اینکه نمایندگان اول انقلاب با امروز متفاوت هستند و بعد از انقلاب مجلس با اقتدار بیشتری شکل گرفت اما امروز مجلس نسبت به آن زمان ضعیف‌تر شده است و هرچقدر جلوتر می‌رویم نگاه مردم متفاوت تر و عوامل تاثیرگذار بر رای مردم بیشتر می شود، گفت: اگر در گذشته سه نفر از بزرگان در هر شهر می‌گفتند به فلان فرد رای دهید مردم قبول می کردند، اما امروز این تاثیرگذاری خیلی پررنگ نیست و نماینده را عموم مردم با رای مستقل تر انتخاب می‌کنند و انتخاب مردم مولفه های تاثیرگذار زیادی دارد و از انحصار بیرون آمده است.

❇️ بین کارآمدی مجلس و قانون فاصله زیادی وجود دارد

✅رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه بین کارآمدی مجلس و آنچه که در قانون است، فاصله زیاد است، گفت: از نظر قانونی نماینده حق نظارت بر روی وزراء را دارد و این جایگاه ویژه نظارتی مجلس را نشان می‌دهد، اما در این عمل مجلس ضعیف است.


✅ وی بابیان اینکه آنچه که امروز انقلاب ما را تهدید می‌کند این است که که استکبار نیروهای توانمند و تاثیرگذار را از ما می‌گیرد و در واقع با به شهادت رساندن نیروهای ما دشمن آنها را از ما گرفت، گفت: آنچه خطرناکتر از شهید کردن عناصر انقلابی ماست، این است که نیروهای انقلابی و کارآمد با نفوذ فرهنگی را اسیر دنیا کند.


✅ حاجی بابایی بابیان اینکه امروز تعداد اندکی از نیروهای انقلابی بعد از ۴۰ سال خوی اشرافی‌گری پیدا کرده اند و با مردم نمی توانند زندگی کنند که این خطرناک است و بدبینی ایجاد می کند، گفت: خوی اشرافیگری داشتن سرمایه و ثروت نیست بلکه خوی اشرافی حق بیشتری برای خود قائل شدن و فاصله با مردم است که با نفوذ فرهنگی ایجاد شده و تکمیل پازل جدایی مردم از افراد موثر است.


❇️ اوایل انقلاب خلق و خوی اشرافی گری وجود نداشت اما امروز فاصله طبقاتی به وجود آمده و برخی از مسئولین از مردم جدا شده‌اند که این خطرناک است

✅ رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس بابیان اینکه در واقع تعدادی از افراد را با شهادت از نظام جدا کردند که شهدا مردم را به انقلاب خوش‌بین می‌کنند اما افرادی که با اشرافی گری از مردم فاصله گرفتند مردم را نسبت به انقلاب و نظام بدبین و بی‌تفاوت می‌کنند، تاکید کرد: اوایل انقلاب خلق و خوی اشرافی گری وجود نداشت اما امروز فاصله طبقاتی به وجود آمده و برخی از مسئولین از مردم جدا شده‌اند که این خطرناک است.

✅ رئیس کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه با اشاره به ماده ۳۸ برنامه ششم توسعه، گفت: در زمان تدوین برنامه ششم توسعه، ماده ۳۸ پیشنهاد کرده بود که هیچ کس نباید بیشتر از میزان مشخصی حقوق بگیرد و برای حقوق ها سقف تعیین می شد و اگر کسی بیشتر از سقف تعیین شده حقوق می‌گرفت هم کسی که حقوق را پرداخت کرده بود و هم حقوق گیرنده مجرم محسوب می‌شدند و تحت پیگرد قرار می گرفتند اما با تمام پیگیریها نتوانستیم در مجلس این ماده را مصوب و قانونی کنیم.

✅ وی در تبیین این موضوع بابیان اینکه درنهایت ماده ۳۸ برنامه ششم توسعه قانونی و اجرایی نشد که باید بررسی کرد مشکل کجاست؟ گفت: اینکه برآیند نمایندگان در مجلس عدالت‌خواهانه نیست جای سئوال دارد.

✅ وی بابیان اینکه پاسخ مشخص است چراکه مجلس نظارت نکرده، افزود: چطور است که نمایندگان استیضاح وزیر را امضاء می کنند اما فردای آن روز استیضاح پس گرفته یا وزیر ابقاء می‌شود.


✅ حاجی بابایی بابیان اینکه مجلس در راس امور است اما عملکرد نمایندگان در راس امور نیست، گفت: در حال حاضر کارآمدی مجلس برای مردم سئوال است و روشن نیست اما اگر مجلس قوی عمل کند، دولت هم قوی عمل می‌کند و اگر مجلس قدرتمند بایستد، دولت هم تنظیم شده و قوه قضائیه هم تنظیم می شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

استان هـــمدانتمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دکتر حاجی بابایی می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

طراحی سایت و سئو: "وب نگاران پارسه"